Rostliny v domě

Ať už máte zahradu či ne, doma jistě pěstujete alespoň nějakou tu květinu. Velmi oblíbené jsou také kaktusy, které krásně ozdobí místnost. Jaké rostliny vybrat a jak se o ně starat se dozvíte v tomto článku.

Aloe vera

Tato rostlinka je součástí nejedné domácnosti. Pro svou nenáročnost se těší veliké oblibě. Zalévat ji stačí pouze mírně, v zimě téměř vůbec.  V létě má ráda pobyt v teple, v zimních měsících ji stačí světlé místo a teplota mezi 5 až 10 stupni. Aloe je známá také pro své léčivé účinky. Ať už jste se řízli, nebo vás trápí kožní potíže, stačí kousíček odříznout a přiložit na postižené místo.

Chamaedorea

Pro tuto roztomilou rostlinu český název bohužel nenajdete. To ji ovšem ani z daleka neubírá na krásném vzhledu. Řadíme ji do palmovitých, a proto má ráda teplé a světlé místo, kde se teplota pohybuje mezi 18 až 24 stupni. Odstraňuje ze vzduchu spoustu toxických látek, zejména formaldehyd. Navíc se nemusíte bát, že by se váš mazlíček rozhodl ji ochutnat, není totiž jedovatá.

Monstera se stala velice oblíbenou rostlinou

Lopatkovec

Výborně vyčistí vzduch a zbaví ho amoniaku a benzenu. Má ráda stinná místa a čas od času zajistit dostatek vlhkého vzduchu – mlžit. Pokud jste ovšem alergičtí na pyl, pak tato rostlina nemusí být vhodnou volbou.

Fíkus benjamín

Tuto nádhernou rostlinu zná jistě drtivá většina z vás. Má ráda nepřímé světlo a vlhký vzduch, stejně jako u lopatkovce tedy mlžíme. Na jaře můžete fíkus přenést ven aby měl dostatek slunečního světla. Tak, jako u výše zmíněných rostlin fíkus benjamín čistí vzduch, a to zejména benzen a formaldehyd.

Dracena

Tato rostlina s podlouhlými zeleno-bílými listy má sice velmi dobré čistící účinky, ale chovatele psů a koček by se ji měli raději vyhnout, jelikož je pro zvířata velmi jedovatá. Má ráda teplé místo s dostatkem světla. Zalíváme jemně, v zimě není zalévaní třeba. Ze vzduchu filtruje benzen a xylen.
Fíkus má výborné čistící vlastnosti.

Monstera deliciosa

A jako třešničku na dortu tady máme majestátnou pokojovou rostlinu s vyříznutými listy, kterou nejeden z vás zná jistě ze sociálních sítí. Je velice nenáročná a libuje si na světlém stanovišti. Není vhodná pro domácí mazlíčky, takže si před koupí jasně stanovte, kde rostlinu umístíte. Zaléváme pravidelně a dáváme si pozor, abychom ji nepřelili.