Pohrajte si v retro stylu

Pro všechny hosty vaší domácnosti můžete obstarat malé překvapení, pokud si v nevyužité místnosti zařídíte retro pokoj pro hosty.
Na rozdíl od nevyužívaného pokoje, kam chodíte jen uklízet a hledat odložené věci, bude mít tento pokoj vždy své obdivovatele a uživatele.
Pokud zvolíte styl například 70.-80. let minulého století, máte několik výhod:
retro nábytek
• Pokud si na takové zařízení a doplňky nevzpomínáte sami, určitě vám s tím rádi pomůžou rodiče a prarodiče, a navíc vás do začátku můžou nějakým pěkným kouskem nábytku i obdarovat.
• Na půdách a v komorách vašich starších příbuzných a přátel můžete najít doslova poklady, které stačí oprášit.
• Při návštěvě blešího trhu a blízkých vetešnictví si v nabízeném sortimentu určitě za příznivou cenu vyberete nějaký ten kousek interiéru.
• S trochou investovaného času a trpělivosti při pročítání inzerátů, můžete snadno pořídit hledané věci pouze za odvoz.
Čalouněný nábytek se v tom období dělal z pevného dřevěného základu, a i samo čalounění bylo poměrně trvanlivé. Navíc většina hospodyněk věděla, že takový nábytek bude sloužit dlouhou dobu, takže originální potahy byly chráněny precizně ušitými sundavacími potahy. Tak byla jednoduchá údržba, kdy stačilo potahy sundat a vyprat. A originální čalounění vypadalo pořád jako nové. Při troše štěstí se dá ještě dnes pořídit sedací souprava nebo třeba klubová křesílka a taburety v dobrém a zachovalém stavu. Parádu udělá určitě i křeslo „ušák“ anebo klasické houpací křeslo. Určitě můžete sehnat i kousky nábytku s ohýbaným dřevem, které můžou udělat velkou parádu. Z praktického důvodu se gauče pořizovaly většinou rozkládací, tak zároveň vyřešíte i přenocování hostů.
Potom už stačí sladit stolek, nějakou skříň na šatstvo a samozřejmě nesmí chybět parádní vitrína s dobovou keramikou a broušenými skleničkami.
staré houpací křeslo
S trochou šikovnosti ke klasickému několikaramennému lustru ještě pořídíte stojací lampu a sladíte hodně nařasené záclony a závěsy a koberec s barvou čalounění a máte skoro hotovo. Nebojte se výrazných barevných vzorů, tenkrát byly v oblibě rozkvetlé louky, kostky a puntíky.
Podle chuti můžete styl doladit gramofonem, vinylovými deskami, starým rádiem, dobovou knihovnou, šlapacím šicím strojem atd.
Potom už stačí vyšívaný ubrus na stolek, bábovka a káva a skočíte o pár desítek let zpět.