Výroba děr pomocí vrtání

Domácí dílna

Doma často je potřeba něco vyrobit či upravit, přičemž hodí se mít po ruce kvalitní stoje. Jedním z nich je rozhodně vrtačka, protože s ní bez problémů uděláme spoustu práce. Záleží na tom, k čemu ji budeme potřebovat. Když s ní budeme stavět nábytek a sem tam něco vyvrtáme, tak nám bohatě bude stačit Aku šroubovák. Ovšem jestliže budeme potřebovat i něco bourat, tak tady už se hodí velká obouruční vrtačka i s příklepem.

vůz v dílně

Na vrtačce bychom neměli šetřit, protože když si vybereme opravdu kvalitní, tak nemusíme mít obavy, že se nám pokazí a klidně nám bude sloužit spousty let bez problémů. Domů do dílny se však můžeme řídit stále kategorií hobby, protože s ní nebudeme dřít někde na stavbě celou směnu, což je mnohem větší zátěž. Sledujte také výkon, možnost nastavení otáček a další parametry. Nabídka je široká, a proto byste neměli mít problém si vybrat takovou vrtačku, s kterou se Vám bude dobře pracovat.

Firemní výroba

Nyní se přesuneme do výroby ve firmách, protože zde jsou nároky mnohem vyšší. Je to z toho důvodu, protože je klidně zapotřebí vrtat velké díry jednu za druhou po celou pracovní směnu. Zde už často nastupují radiální vrtačky, které už mají hodně výkonný motor a velké rozměry, aby bylo možné pracovat právě u s velkými obrobky, přičemž často už je zapotřebí používat jeřáb.

pracující žena

Kromě samotných strojů se také musíme soustředit na nástroje, protože ty mají na výrobu velký vliv. Provedení máme různé, přičemž je důležité vybrat vhodný vrták, aby nám dlouho vydržel a výroba byla efektivní. Nejprve vybíráme podle materiálu, do kterého chceme vrtat. Nejčastějším tvarem vrták s kuželovou stopkou, který nám zajišťuje dobré zabrání třísky a její odvod pryč. Delší vrták je většinou lepší z důvodu odvodu tepla, přičemž při výrobě se většinou používá chladící kapalina. Co se týká uchycení do stoje, tak jedním z nejpoužívanějších je vrták s kuželovou stopkou.