Je to tady, konečně se to povedlo, společné soužití v jednom bytě, neustále spolu, co víc si může zamilovaný pár přát. Ale pozor, nic není jen v růžových barvách, i sebevíc harmonický pár může narazit. Jak tedy spolu bydlet a vyhnout se případným konfliktům či nedorozuměním?
Jste jenom lidé a je přirozené, že chybujete, nejste vždy naladěni na dobrou notu a občas máte chvilky, kdy toužíte po klidu a samotě.
To, že dojde k nějaké rozepři, není nic neobvyklého a nemá na to žádný vliv to, jak dlouho se znáte. Společné bydlení by mělo být po vzájemné domluvě obou, není dobré někoho tlačit do něčeho, čím si není zcela jistý, všechno má svůj čas a pohled na společné bydlení může být u každého jiný.
Tolerance je základ. Každý si ze svého současného života přinese do společného vztahu různé návyky, které tomu druhému nemusí zrovna sedět. Tvářit se, že je všechno v pořádku, i když vám to silně leze na nervy, není dobrým řešením, navíc je otázka, jak dlouho se to dá vydržet. To, že se nevyhnete drobným hádkám kvůli naprostým nesmyslům, je realita.
Hned v počátku si vyjasněte, kdo se bude o co starat, tedy úklid, vaření, nákupy, příp. které činnosti budete dělat společně. Rozdíl je samozřejmě v tom, zda si pořizujete společné bydlení nebo se přistěhujete ke svému partnerovi či partnerce. Zde může být problémem to, že se budete alespoň z počátku cítit jako návštěva. Aby tomu tak nebylo, je dobré mít svůj vlastní prostor. Důležité je si také vyjasnit otázky ohledně financí, tedy placení nájmu, energií, jídla apod. Je jen na vás, zda budete dávat peníze tzv. do jedné kasy nebo si ponecháte každý svoji.
Každý z vás by si měl nechat určitou finanční částku pro sebe, vysvětlovat tomu druhému, proč si ze společné kasy berete peníze na to či ono a vyhnete se tak pocitu, že „kradete“ ze společných peněz. Ti, kteří si nechají finance oddělné, se tomuto problému vyhnou, stačí se jen domluvit, kdo ponese jakou část společných výdajů.
A hlavně spolu komunikujte, ono samo se nic nevyřeší a navíc, problémy se ve dvou řeší daleko snadněji.