Hledáme vhodný pozemek

V našich končinách je celkem běžné, že ze svého standardního platu byste si jej asi mohli jen těžko dovolit. Pak tu existuje ještě další možnost a tou je americká hypotéka. Nahrávají tomu i celkem nízké úrokové sazby. Navíc se může jednat o jakýkoli pozemek, který nemusí mít v zásadě statut „stavební“.
Samozřejmě, že i tato skutečnost je řešitelná. Vždyť si můžete vyřídit potřebné papíry a najednou se podmínky z orné půdy změní na stavební možnosti, které vám umožní čerpat úvěr s daleko nižšími úroky. Konečně tak necháte vyrůst vaše vysněné bydlení. Pak je tu konečně hypotéka na pozemek.

pozemek

Jak doložíte účel bance
· pomocí platného stavebního povolení
· územního souhlasu nebo existence regulačního či územního plánu
· nebo předložíte vyjádření stavebního úřadu

Pořád stojíte na počátku své cesty.
I tak ještě stále nemáte vyhráno, každá banka má své podmínky a i sazebník poplatků se může citelně lišit. Počítejte s tím, že budete muset prokazatelně doložit výši svých příjmu. Ve výhodě jsou manželské páry, protože se jejich příjmy sčítají dohromady. V těžší situaci stojí svobodní a samoživitelé.
Při doložení dokumentace hraje svou roli také výměra plochy, na které se chystáte stavět. V tomto případě se budete muset také něčím zaručit. Mohou vás překvapit omezující podmínky, například zástavní hodnota LTV.

zeď

Zvažte všechny vaše možnosti
Nemusíte zakotvit hned u první banky, na kterou narazíte cestou z práce. Nebojte se vyzkoušet i jiné varianty nebo třeba i nebankovní společnosti, které mohou klasice někdy i směle konkurovat. Nechte si vypracovat nejlépe tři úvodní nabídky doplněné o všechny potřebné informace. Dejte si na čas a zvažte, která varianta bude pro vás ta pravá. Můžete dát na první dojem, kterým na vás působí daná společnost a její odborníci. Jiné to bude v případě, že vyzkoušíte podání žádosti přes internet. Tady budete muset dát na svoje vlastní instinkty a šestý smysl. Přesto na prvním místě vycházejte z faktů.