Základní znalosti o PC

Je naprosto lhostejné, jaký stroj používáte, zda stolní počítač, nebo jen notebook. Rozdíl mezi hardwarem a softwarem byste znát měli. V tomto článku se dočtete, jaký je mezi nimi základní rozdíl a o tom softu si řekneme něco více. Také se podívejte na web Giants software, kde si můžete přečíst další a další podrobnosti. I zde je spousta jiných článků na podobné téma. Není třeba se bát odbornosti, jsou psány srozumitelně a tak, aby pochopení problematiky bylo velmi snadné.

kartička na soft

Nuže, milí žáci, usedněte, aha, pardon, čtenáři samozřejmě, a čtěte.

Počítačový hardware je to, co lze uchopit do ruky. Tedy klávesnice, mezi odborníky zvaná prostě klavír, myš, skříň, a to co je vevnitř ve stroji. Tedy, on je tam i software, ale nikdy jej neuvidíte a nechytnete do ruky. Tedy, závěr, hardware je to, co můžeme uchopit. Tečka.

Ten druhý výraz je všechno to, co do ruky uchopit nemůžeme. Jako například celý OS, což znamená operační systém, pozor, ještě o něm bude řeč.

Takže, opět závěr, software je to, co do ruky uchopit nemůžeme. Tečka.

soft na disku

A právě to poslední se dále dělí na další dvě skupiny a další desítky podskupin a tak dále. My se podíváme jen na ty první dvě, a to je aplikační soft a systémový soft. Oba dva jsou velmi důležité. Totiž bez toho prvního byste nemohli počítač používat a bez toho druhého by to nebyl ten komfort. Vysvětlím. Systémový soft je to, co již v počítači máte, když si jej koupíte. Většinou je to OS, tedy operační systém. Jaký, to je lhostejné, může to být Chrome, nějaký druh Linuxu, ale nejčastěji to bývá Windows. To je tedy systémový soft, který říká samotnému počítači, co má dělat třeba při startu.

Aplikační soft je pak to, co si tam již sami nainstalujete, nebo ten, který je tam již nainstalován, ale který můžete v klidu odebrat, aniž tím narušíte chod vašeho stroje.

To jsou tedy stručně základní znalosti.