Členění osobních automobilů

Krátké zamyšlení, nad tím, kam se vývoj automobilů posunul, při základním dělení automobilů. Za základ, považujeme automobily rozdělit na osobní a nákladní. Za osobní vozidla, považujeme vozidla, která se primárně, zaměřují na převoz osob a sekundární přidanou hodnotou, je převoz zavazadel, nebo materiálu. U nákladních vozidel jeto přesně naopak, tedy, že nejsledovanější ukazatel je objem a váha převáženého materiálu, ale nutno dodat, že si dnes moderní nákladní automobily v otázce ergonomie, zachovávají a tvoří vysoký standart. Dnes se věnujme rozdělení osobních vozidel.

auto

Samozřejmostí je, že se dnes vzájemně tyto kategorie prolínají a vznikají i kategorie nové. Osobní vozidla členíme, nejčastěji do těchto kategorií:

-Kombi, osobní vůz se zvětšeným kufrem a důrazem na objem převážených zavazadel, při zachování všech kladů osobního vozidla.

-SUV z anglického Sport utility vehicle, sloužící k volnočasovému převozu osob a převozu např. adrenalinového sportovního vybavení, mnohdy je kladen důraz, aby vozidlo bylo schopné za sportovními aktivitami dopravit posádku na místo, lehčím až středním terénem.

-Sedan, vozidlo s klasickou tříprostorovou karoserií.

-Limuzína, tříprostorový sedan s prodlouženým rozvorem.

-Kupé, automobily sportovního střihu, většinou dvoudveřové se splývající zádí.

-MPV z anglického Multi purpose vehicle, tzn. Auto k všestranému použití, většinou auto, se zvětšenými možnostmi převozu osob i materiálu, často s terénním nádechem.

-Liftback, většinou vůz pětidveřový se splývající zádí, dvouprostorový.

-Pick up, vozidlo s otevřenou ložnou plochou, pro převoz materiálu.

design

-Kabriolet, vozidlo se stahovatelnou střechou, pevnou, či plátěnou.

-Terénní, vozidla s důrazem na provoz v terénu, vesměs se znakem náprav 4×4.

-Osobní vůz s krytým prostorem pro náklad, vycházející v přední části kabiny, z osobního vozu.

-Roadster, také spyder, či spider, je označení pro automobil s dvěma sedadly, typicky bez střechy (popř. skládací) a bez bočních a zadních oken

-CUV z anglického Crossover utility vehicle, představující ni mezi kategoriemi s důrazem na aktivní využití i mimo zpevněné silnice.